logo
Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023

W 2022 roku Gmina Barczewo zajmuje się realizacją wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” polegającego na zapewnieniu pomocy w formie posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności wszystkim osobom jej potrzebującym, w szczególności:

  • dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
  • dzieciom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej,
  • osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 został ustanowiony Uchwałą nr 140 Rady Ministrów  z dnia 15 października 2018r. (M.P.  z 2018r., poz. 1007) i jest on dofinansowany ze środków budżetu państwa.

Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji oraz osób dorosłych, w szczególności samotnych, w podeszłym wieku, chorych lub osób niepełnosprawnych.

W 2022 r. wysokość dofinansowania ze środków budżetu państwa zaplanowana na realizację w/w programu wynosi 360 000,00 zł , natomiast przewidywane środki własne  gminy Barczewo  na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu” ujęte w budżecie gminy wynoszą 90 000,00 zł .

Łączny przewidywany koszt programu  „Posiłek w szkole i w domu” w 2022r. wynosi w gminie Barczewo 450 000,00zł .

Niezbędne dokumenty do ubiegania się o pomoc w ramach w/w programu:

  • ustny lub pisemny wniosek o przyznanie pomocy w formie gorącego posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności (zasiłku celowego)
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy – do wglądu
  • dokumenty potwierdzające sytuację finansową wnioskodawcy/rodziny wnioskodawcy
  • w razie konieczności inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową, które określa pracownik socjalny.

Forma załatwienia wniosku to wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Termin załatwienia sprawy – bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie:    https://www.gov.pl/web/rodzina/programy-posilek-w-szkole-i-w-domu

Historia zmian: